Kur'ân-ı Kerim 5. Sınıf 1. Ünite Dua ve Sureler İmam Hatip Lisesi

Bir Sure Tanıyorum: İhlâs Suresi ve Anlamı

ihlas suresi
ihlas suresi okunusu ve anlami

İhlâs suresi, Mekke döneminde indirilmiş olup, Kur’an-ı Kerim’in 112. suresidir. İhlâs; samimi olmak, dine içtenlikle bağlanmak, inanç ve ibadetlerinde yalnızca Allah’ın rızasını gözetmek demektir. Bu surede Yüce Allah’ın bir ve tek olduğu, eşinin ve benzerinin olmadığı anlatılır. Ayrıca hiçbir şeye muhtaç olmayan Yüce Allah’ın doğmamış ve doğurmamış olduğu belirtilir. Allah’ın (c.c.) bu sıfatlarına inanmak tevhid inancının bir gereğidir. İslam’ın esası olan tevhid ilkesi bu surede en kısa ve özlü bir şekilde anlatılır. Allah’a (c.c.) inanan ve tevhid inancını tam anlamıyla benimseyen kimse ihlâslı bir mümin olacağı için sure bu adla anılır.

Hz. Peygamber “Varlığım elinde olan Allah’a yemin ederim ki bu sure Kur’an’ın üçte birine denktir” buyurarak bu surenin önemine işaret etmiştir. Bu yüzden ihlâs suresi namazlarda, kabir ziyaretlerinde, hatim dualarında, cenaze törenlerinde, zor ve sıkıntılı durumlarda ve Yüce Allah’ı anmak için her zaman okunur.

İhlas Suresi (Fatih Çollak)

3 yorumlar

    • Annen haklı; öğrenmek hem kolay hem de eğlencelidir. Buradaki dersleri izleyerek ve videodaki okuyuşu izlerken onunla beraber tekrar tekrar okurken öğrenmiş olduğunu göreceksin. Eminim uykudan önce de okur ve daha iyi öğrenmiş olduğuna sen de şaşırarak görürsün.

      İyi çalışmalar diliyorum.

bir yorum yaz