5. Sınıf 4. Ünite

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Evliliği ve Çocukları

Hz. Muhammedin s.a.v. Evliligi ve Cocuklari

Hz. Muhammed (s.a.v.) daha doğmadan babasını, altı yaşında annesini ve sekiz yaşında dedesini kaybetti. Bunun üzerine onu amcası Ebû Talip himayesi altına aldı. Ebû Talip ve eşi Fatıma; Hz. Muhammed’i (s.a.v.) kendi çocuklarından ayırmadan büyüttü. Hz. Muhammed (s.a.v.) yengesi Fatıma’yı çok severdi. Yengesi Fatıma’dan “…Annemden sonraki annem…” diye bahsetmesi onun bu sevgisini göstermektedir.

Ebu Talip geçimini ticaretle sağlıyordu. Amcasının yanında çocukluk ve gençlik dönemini yaşayan Hz. Muhammed (s.a.v.) de ticaretle uğraştı. Kendini geliştirdi ve tecrübe sahibi oldu. Yaptığı her işte doğru ve dürüst olduğundan ona Mekke’de güvenilir anlamına gelen “el-Emin” denilirdi.

O zamanlar ticaretle uğraşan Hz. Hatice (r.a.) Mekke’de Kureyş’in en asil kadın larındandı. Ağırbaşlı, temiz ve güzel ahlaklıydı. Bu sebeple temiz, nezih, saf anlamlarına gelen “Tâhire” lakabıyla anılırdı. Hz. Hatice (r.a.) dul ve çocukları olan biriydi. Maddi durumu çok iyi olan Hz. Hatice (r.a.) aynı zamanda zeki, cömert ve yardımseverdi. Kendisi uzun yolculuklara çıkıp kervanını işletemediği için dürüst ve güvenilir kişilerle ortaklık yapardı. Hz. Hatice (r.a.) kervanını işletmesi için birini arıyordu. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) güvenilir, dürüst, güzel ahlaklı ve erdemli bir kişiliğe sahip olduğunu işiten Hz. Hatice (r.a.), ona ticari ortaklık teklif etti. O da bu teklifi kabul etti.

Hz. Muhammed (s.a.v.), Hz. Hatice’nin (r.a.) kervanının başında Suriye tarafına doğru yola çıktı. Bu yolculukta Hz. Hatice (r.a.), hizmetinde bulunan Meysere’yi Hz. Muhammed’e (s.a.v.) yardımcı olması ve onu yakından tanıması için görevlendirdi. Hz. Muhammed (s.a.v) Suriye’ye götürdüğü malları sattı ve istenilen malları da satın alarak büyük bir kârla Mekke’ye geri döndü. Hz. Hatice (r.a.) bu sonuçtan çok memnun kaldı.

Hz. Hatice (r.a.), Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ahlakından çok etkilendi ve ona evlilik teklif etti. Bu teklifi kabul eden Hz. Muhammed (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evlendi. Bu evlilikten ikisi erkek dördü kız altı çocukları oldu. Erkek çocuklarının adları Kasım ve Abdullah, kızlarının adları ise Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma’dır. Kasım ve Abdullah bebek yaşta, Hz. Fatıma dışındaki kızları da Hz. Peygamber henüz hayattayken vefat ettiler.

bir yorum yaz