Sinema

MUBI: Sinema sanatı elinde…

MUBI’nin kurucusu Efe Çakarel yanıtlıyor

Düzenli sinema izleme etkinliklerime covid-19 ile karantina günleri sebep oldu. Mart 2020’de evlere kapandık. Bu evlere kapanma ile birlikte pek çok kişiye farklı kapılar da açıldı. Sinema da onlardan biri oldu benim için.

Pek çoğu gibi ben de şimdiye dek izlemediğim kadar sinema izledim. Önce Behzat Ç. sebep oldu blutv ile tanışmama. Orada takılırken uzak kalamadığım netflix girdi hayatıma; bu konuda da komşuma müteşekkirim. Ancak bunlar ile daha çok eğlencelik zaman geçirmiş olduğumu gördüm, ne kadar gerçekten bana farkındalık kazandıran bilgi dolu yapımlar olsa da…

Ta ki sinemalar üzerinde düşünsel yorumlar dinleyinceye kadar. Gördüm ki sinema da kitap okumada gösterdiğimiz ciddiyetin gösterilmesi gereken bir sanat/bir üretim alanı. Bu farkındalık kazanınca aynı bir kitabı okurken okuduğumuz kitabı ciddiye aldığımızda, nasıl ki onun yazarı ve kitabının yazımında yaşadığı süreci tanımak önemli oluyor; aynı bunun sinema sanatında da önemli olduğunu gördüm.

Bu sanatta gözlerimi sadece eğlence amaçlı kullanmayıp anlamak için de kullandığımı görünce, sanata eşlik eden bilgi benim için daha önemli olur oldu ve bu beni yeni bir platformla buluşturdu: MUBI

mubi2
mubi5
mubi4
mubi1

Aynen bir sinema salonuna her gün uğrar gibiyim. Her gün gösterime yeni bir sinema giriyor. Her kitap nasıl ki herkese göre değil, her sinema da herkese göre değil. Özenle seçilmişler içinden sen de sana göre olanı o gün izleyebiliyorsun.

Her güzelliğin
maalesef ki bir bedeli var. Sen de gözlerini anlamak ve estetik duyarlılıklar ile kullanıyorsan görmeye değer pek çok yapımı benim referansımla bir ay BEDAVA izleyebilirsin.

bir yorum yaz