6. Sınıf 1. Ünite

Peygamberler İnsanlar İçin En Güzel Örnektir

peygamberler ornektir

Yüce Allah, peygamberleri insanlara örnek olmaları için göndermiştir. Onlar Yüce Allah’ın emir ve yasaklarını eksiksiz bir şekilde uygulayarak insanlara örnek olmuşlardır. Peygamberler doğru ve güzel olanı insanlara anlatmışlar ve uygulanması için çaba göstermişlerdir.

Peygamberler insanlar için en güzel örnektir.

Kur’an-ı Kerim’de peygamberlerin hayatlarından örnekler verilir. Yüce Allah bu örneklerle bizlere iyi insan olmamız için yol gösterir. Her peygamberin bütün kişiliğiyle örnek bir şahsiyet olmasının yanı sıra Kur’an-ı Kerim’de öne çıkartılan üstün bir özelliği vardır.

Örneğin Hz. Eyüp (a.s.) sabrı ile tanınmış bir peygamberdir. Onun hayatını öğrendiğimizde sabırlı olmanın önemini de fark ederiz.

Hz. İbrahim (a.s.) Allah’a (c.c.) teslimiyeti ve tevhid mücadelesi ile ön plana çıkmış bir peygamberdi. Ayrıca Hz. İbrahim’dan (a.s.) çevremizdeki mükemmel düzeni inceleyerek Allah’ın (c.c.) varlığına ve birliğine nasıl ulaşacağımızı öğreniriz.

Hz. Yusuf (a.s.) ise iffeti ve güzel ahlakıyla bizlere örnek olmuştur. Kötülüğe iyilikle karşılık vermeyi ve affedebilmeyi ondan öğreniriz.

Hz. Peygamber’in hayatında da bizler için örnek davranışlar vardır. Zorluklara karşı gösterdiği sabır, azim ve kararlılık; ailesine, dostlarına ve mazlumlara karşı olan merhameti, haksızlığa ve adaletsizliğe karşı oluşu gibi daha birçok güzel davranışları onun hayatında görebiliriz. Bizler bütün peygamberleri kendimize örnek edinip hayatımızı onların gösterdiği şekilde devam ettirmeliyiz. Ancak bu şekilde Yüce Allah’ın istediği gibi bir insan olabileceğimizin farkında olmalıyız.

Bir de Heredeot’dan dinleyelim!

KENDİMİZİ TEST EDELİM!
Boşluk Doldurma

bir yorum yaz