6. Sınıf 3. Ünite

Zararlı Alışkanlıklara Başlama Sebepleri

zararli aliskanliklar

Sahip olduğumuz değerlerin oluşmasında kişisel özellikler, aile, arkadaş, eğitim ve çevre gibi unsurların önemli bir rolü vardır. Hayata dair ilk izlenimlerimizi ve tecrübelerimizi ailemizden ediniriz. İyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı ilk olarak ailemizde öğreniriz. Bu nedenle aile bireylerimiz bizim için en önemli örneklerdir. Güzel ahlaklı olmayı, görgü kurallarına uymayı, temiz ve düzenli olmayı ailemizden öğreniriz. Kötü alışkanlıklardan uzak durma bilincini de aile ortamında kazanırız. Bu alışkanlıkların zararlarını gözlemleyerek, irademizle kendimizi bunlardan koruyabiliriz.

Arkadaş ortamı, alışkanlıklarımızı ve artakalan zamanımızı değerlendirme şeklimizi etkiler. Bir gruba dahil olma, özenme, kendini kanıtlama isteği veya iddialaşma gibi etkenler de bizi bu olumsuz davranışlara iten sebepler arasındadır.

kotu aliskanliklara baslama nedenleri

İnsanı kötü alışkanlıklara iten sebeplerden biri de çözümsüz zannedilen sorunlardır. Hayatta karşılaşılan sıkıntılar ve onlarla baş edememek kişide içinde bulunduğu durumdan uzaklaşma isteği uyandırır. Kişi yaşadığı acıyı unutmak ister, zihni uyuşturmakla da sorundan uzaklaşacağını zanneder. Kötü alışkanlıklar sorunu çözmediği gibi bu sorunların artarak devam etmesine sebep olur. İnsanın gerçekle yüzleşmesini engeller.

bagimlilik dongusu

bir yorum yaz