Sinema

Kara Tahta / Takhtesiah (Blackboards)

Kara Tahta, İran kırsalında kendilerine öğrenci arayan öğretmenlerin öyküsünü anlatıyor. Öğretmenler sırtlarında kara tahtalarıyla, bir köyden öbürüne öğrenci aramaktadırlar. Öğretmenlerden biri olan Reeboir, gruptan ayrılır ve İran-Irak arasında kaçak mal taşıyan bir grup gençle karşılaşır. Reeboir gençleri okuma yazma öğrenmeleri için ikna etmeye çalışır ama hiçbiri bununla ilgilenmez. Okumaya zaman yoktur. Yaşamak için yaşamlarını tehlikeye atmak bütün vakitlerini doldurmaktadır.

Kara Tahta (Farsça: Takhté Siah, Kürtçe: Textê Reş), İranlı yönetmen Samira Mahmelbaf‘ın 2000 yapımı ikinci uzun metrajlı filmidir. İran, İtalya ve Japonya ortak yapımıdır. Filmin 20 yaşındaki yönetmeni Samira Mahmelbaf, senaryosunu babası Muhsin Mahmelbaf ile birlikte yazdı.

Film, 1988’de İran-Irak Savaşı sırasında Saddam Hüseyin’in Halepçe’ye kimyasal bomba saldırısı düzenlemesinin ardından, sınırda yaşam mücadelesi veren bir grup Kürt mülteci üzerinde yoğunlaşıyor. İran Kürdistanı’nın dağlık kesimlerinde, sırtlarında kara tahtalar taşıyan ve kendilerine öğrenci arayan bir grup seyyar öğretmeni konu etmektedir. Diyalogların çoğu Kürtçe olan filmde çoğunlukla profesyonel olmayan oyuncular rol aldı.

2000 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. wikipedia

bir yorum yaz