Sinema

İmparatorlar Kulübü

İmparatorlar Kulübü’nde William Hundert, Yunan ve Eski Roma tarihine içten bağlılığı olan heyecanlı, tutkulu ve prensip sahibi bir öğretmendir. Öğretmenliğin, sadece gözbebeği öğrencilerini eğitmek olmadığını düşündüğünden onların karakterlerinin de şekillenmesi için çaba sarf eder. Ancak, öğrencilerinin her birini basma kalıp insanlar haline dönüştürdüğünün farkında değildir.

1972 yılının son günlerinde, sıradan yaşamına renk getirecek ve onu etkileyecek birisi olan Sedgewick Bell ileyani Batı Virginia Senatör’ünün okula henüz başlayan oğlu ile tanışır. Çok kısa bir süre içinde, öğrenci ve öğretmen arasında, anlaşmazlıklar yaşanmaya başlar. Üstelik, karizması ve çevresine verdiği güvenle, okuldaki sınıf arkadaşlarını bir mıknatıs gibi kendisine çeken Sedgewick, okuldaki disipline de zarar vermektedir.

Hurbert, her türlü zorluğa karşın çocuğun ilgisini çekmeyi başarır. Hatta, isterse yıl sonundaki tarih yarışmasını bile kazanabileceği konusunda onu yüreklendirir ve hak etmemesine rağmen torpille bu yarışmaya katılmasını sağlar. Ancak yarışmada kopya çektiğini görünce, son anda soruları değiştirerek Sedgewick’in birinci olmasını engeller. Yıllar sonra sınıfını yeniden bir araya getiren genç ve de başarılı işadamı Sedgewick aynı yarışmayı tekrarlamak istemektedir.

bir yorum yaz